Første fund af forårets sommerfugle 2018 og 2017
fra månederne januar - april

Bemærk at listen opdateres automatisk 1 gange i døgnet ved midnat.

Gå til andre sommerfugle

Dagsommerfugle
Anthocharis cardamines (aurora)4/4-2017
Kirkeby skov, F
17/4-2018
Lunde Bro, Risinge, F
Pieris brassicae (stor kålsommerfugl)14/4-2017
Revsø Skov, SJ
17/4-2018
Gedesby By, LFM
Pieris rapae (lille kålsommerfugl)5/1-2017
ved Stangerup skov, LFM
19/4-2018
Krageskoven, SZ
Pieris napi (grønåret kålsommerfugl)4/4-2017
Lunde Bro, Risinge, F
13/4-2018
Hjortshøj, Aarhus, EJ
Gonepteryx rhamni (citronsommerfugl)15/1-2017
Næstved, SZ
20/3-2018
Rømø N, SJ
Callophrys rubi (grøn busksommerfugl)26/4-2017
Melby Overdrev, NEZ
20/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Celastrina argiolus (skovblåfugl)4/4-2017
Vejle, EJ
18/4-2018
Gedesby BY, LFM
Issoria lathonia (storplettet perlemorsommerfugl)29/4-2018
Trylleskoven, NEZ
Vanessa atalanta (admiral)15/3-2017
Vestamager, Pinseskoven, NEZ
6/4-2018
Ødis Kirkegård., EJ
Vanessa cardui (tidselsommerfugl)28/4-2018
Dollerup Sø, WJ
Aglais io (dagpåfugleøje)15/3-2017
Christiansfeld, SJ
7/4-2018
Lunde Bro, Risinge, F
Aglais urticae (nældens takvinge)10/3-2017
Nykøbing M., NWJ
20/3-2018
Horsens, EJ
Polygonia c-album (det hvide c)24/3-2017
Magleby SKov, SZ
4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Araschnia levana (nældesommerfugl)14/4-2017
Revsø Skov, SJ
27/4-2018
Ry, EJ
Nymphalis antiopa (sørgekåbe)25/3-2017
Måstrup mose, Frederikshavn, NEJ
Pararge aegeria (skovrandøje)14/4-2017
Revsø Skov, SJ
27/4-2018
Kyndby Huse, NEZ
Andre sommerfugle
Eriocrania cicatricella  1/4-2017
Nakskov, LFM
Eriocrania sangii  20/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Eriocrania semipurpurella  9/4-2017
Vester Stigtehave, F
 20/4-2018
Klelund Plantage NW, WJ
Stigmella floslactella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Stigmella hemargyrella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Adela cuprella  19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Nematopogon adansoniella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Caloptilia betulicola  31/3-2017
Anholt/Ørkenvej, EJ
 8/4-2018
Anholt/Dræthøj, EJ
Caloptilia elongella  24/3-2017
Tjæreborg, WJ
Caloptilia stigmatella  28/3-2017
Gedesby By, LFM
 7/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Calybites phasianipennella  18/4-2018
Tjæreborg, WJ
Phyllonorycter maestingella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Cameraria ohridella  29/4-2017
Nakskov, LFM
Ypsolopha mucronella  9/4-2017
Vester Stigtehave, F
 16/4-2018
Ølsted By, NEZ
Plutella xylostella  12/4-2018
Tjæreborg, WJ
Semioscopis avellanella  8/4-2017
Ulvshale, LFM
Semioscopis steinkellneriana  7/4-2017
Marbæk, NEZ
 7/4-2018
Stavtrup, EJ
Agonopterix ocellana  16/3-2017
Melby Overdrev, NEZ
 8/4-2018
Tjæreborg, WJ
Agonopterix scopariella  30/3-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
 5/4-2018
Filsø (S), WJ
Agonopterix ciliella  2/3-2017
Tjæreborg, WJ
 13/4-2018
Tjæreborg, WJ
Agonopterix arenella  26/3-2017
Tjæreborg, WJ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Agonopterix subpropinquella  31/3-2017
Ølsted By, NEZ
 13/4-2018
Filsø (N), WJ
Agonopterix yeatiana  30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 5/4-2018
Filsø (S), WJ
Agonopterix alstromeriana  27/4-2018
Ølsted By, NEZ
Agonopterix heracliana  7/1-2017
Sdr. Sejerslev, SJ
 18/2-2018
Tjæreborg, WJ
Agonopterix pallorella  20/4-2018
Glatved Strand, EJ
Depressaria pastinacella  17/4-2018
Søften, EJ
Depressaria emeritella  1/4-2017
Søften, EJ
 8/4-2018
Bordrup Klitplt., WJ
Diurnea fagella  20/3-2017
Tjæreborg, WJ
 3/4-2018
Tjæreborg, WJ
Dasystoma salicella  19/3-2017
Tjæreborg, WJ
 1/4-2018
Tjæreborg, WJ
Endrosis sarcitrella  30/4-2017
Sdr. Sejerslev, SJ
 23/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Mompha langiella  4/4-2018
Vennelystparken, EJ
Mompha divisella  19/4-2018
Gedesby By, LFM
Mompha epilobiella  5/2-2017
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
 19/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Amphisbatis incongruella  9/4-2018
Lundby Hede, NEJ
Aroga velocella  27/4-2018
Anholt/Kistehøjvej, EJ
Acleris laterana  31/3-2017
Tjæreborg, WJ
Acleris abietana  25/3-2017
Anholt/Ørkenvej, EJ
 8/4-2018
Søften, EJ
Acleris cristana  16/3-2017
Magleby Skov, SZ
 8/4-2018
Magleby Skov, SZ
Acleris hastiana  10/3-2017
Tjæreborg, WJ
 25/3-2018
Melby Overdrev, NEZ
Acleris hyemana  9/4-2018
Lundby Hede, NEJ
Acleris ferrugana  4/3-2017
Tjæreborg, WJ
 24/3-2018
Tjæreborg, WJ
Acleris notana  10/3-2017
Tjæreborg, WJ
Acleris logiana  25/3-2017
Stenholt Vang, NEZ
 9/4-2018
Tjæreborg, WJ
Acleris literana  30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 18/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
Acleris rufana  9/4-2017
Melby Overdrev, NEZ
 19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Tortricodes alternella  4/3-2017
Tjæreborg, WJ
 26/3-2018
Filsø (N), WJ
Philedonides lunana  30/4-2017
Vejers Klitplantage, WJ
 18/4-2018
Lundby Hede, NEJ
Cacoecimorpha pronubana *  25/4-2018
Tønder, SJ
Bactra lancealana  6/3-2017
Jels, SJ
Epinotia pygmaeana  4/4-2017
Kragsø Plantage, NWJ
 18/4-2018
Stavnager Plantage, SJ
Pammene inquilina  9/4-2017
Ryde Skov, LFM
 17/4-2018
Hønning Plantage, SJ
Dichrorampha gueneeana  1/4-2018
Hønning Plantage, SJ
Dichrorampha petiverella  1/4-2018
Hønning Plantage, SJ
Epermenia chaerophyllella  14/4-2018
Anholt/Nordstrand, EJ
Alucita hexadactyla  5/4-2017
Anholt/Sønderbjerg, EJ
 5/4-2018
Tjæreborg, WJ
Gillmeria pallidactyla  1/4-2018
Hønning Plantage, SJ
Amblyptilia acanthadactyla  2/4-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
 14/4-2018
Søften, EJ
Emmelina monodactyla  28/3-2017
Gedesby By, LFM
 13/4-2018
Søften, EJ
Aphomia sociella  11/1-2017
Sdr. Sejerslev, SJ
 19/4-2018
Ølsted By, NEZ
Pyralis farinalis  21/4-2017
Sdr. Sejerslev, SJ
Zophodia grossulariella  28/4-2018
Ølsted By, NEZ
Pyrausta despicata  26/4-2017
Bygholm Vejle, NWJ
 25/4-2018
Anholt/Sønderbjerg, EJ
Pyrausta aurata  30/4-2018
Neder Holluf, F
Phyllodesma ilicifolia  26/4-2017
Bygholm Vejle (V), NWJ
 23/4-2018
Filsø (N), WJ
Endromis versicolora  (Birkespinder) 13/4-2017
Nordmarken, NEJ
Aglia tau  (Sømplet) 27/4-2018
Sorø Skov, SZ
Saturnia pavonia  (Lille natpåfugleøje) 26/4-2017
Melby Overdrev, NEZ
 19/4-2018
Pindemosen, Helsingør, NEZ
Polyploca ridens  14/4-2017
Kirkeby skov, F
 21/4-2018
Kirkeby skov, F
Achlya flavicornis  (Gulhornet uldspinder) 16/3-2017
Melby Overdrev, NEZ
 4/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Falcaria lacertinaria  (Tandet seglvinge) 23/4-2018
Filsø (N), WJ
Archiearis parthenias  (Birke-dagugle) 15/3-2017
Vestamager Pinseskoven, NEZ
 30/3-2018
Vestamager, Fasanskoven, NEZ
Boudinotiana notha  (Poppel-dagugle) 15/4-2018
Skals Ådal, EJ
Ligdia adustata  (Benved-måler) 4/4-2017
Ølsted By, NEZ
Pachycnemia hippocastanaria  (Mørk hedemåler) 13/4-2018
Filsø (N), WJ
Selenia dentaria  (Almindelig månemåler) 14/4-2017
Tjæreborg, WJ
 19/4-2018
Tjæreborg, WJ
Selenia tetralunaria  (Purpurbrun månemåler) 18/4-2017
Hedeland (S), NEZ
 19/4-2018
Tjæreborg, WJ
Apocheima hispidaria  (Ege-vintermåler) 11/3-2017
Tjæreborg, WJ
 22/3-2018
Magleby Skov, SZ
Phigalia pilosaria  (Fjer-måler) 16/2-2017
Glud, EJ
 17/2-2018
Glud, EJ
Lycia hirtaria  14/4-2017
Nordmarken, NEJ
Lycia zonaria  (Bælte-vintermåler) 30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
Biston strataria  (Broget vintermåler) 15/3-2017
Tjæreborg, WJ
 5/4-2018
Stavtrup, EJ
Agriopis leucophaearia  (Sortbåndet frostmåler) 27/2-2017
Usserød, NEZ
 30/1-2018
Charlottenlund skov, NEZ
Agriopis marginaria  (Grågul frostmåler) 23/2-2017
Rodemark, Stubbekøbing, LFM
 12/2-2018
Taastrup, NEZ
Cleora cinctaria  (Hvidbæltet barkmåler) 9/4-2017
Nordmarken, NEJ
Ectropis crepuscularia  (Birke-barkmåler) 30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 13/4-2018
Tjæreborg, WJ
Aethalura punctulata  (Elle-barkmåler) 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Ematurga atomaria  (Lyngmåler) 22/4-2017
Melby Overdrev, NEZ
Theria rupicapraria  (Slåen-frostmåler) 20/2-2017
Moesgaard strand, EJ
 26/3-2018
Jyderup Lyng, NWZ
Theria primaria  16/2-2017
Asnæs Forskov, NWZ
 19/2-2018
Magleby Skov, SZ
Alsophila aescularia  (Uldgumpmåler) 1/3-2017
Tjæreborg, WJ
 11/3-2018
Tjæreborg, WJ
Cyclophora punctaria  (Ege-bæltemåler) 9/4-2017
Molslaboratoriet, EJ
Lythria cruentaria  (Purpurmåler) 25/4-2018
Korshage, NEZ
Xanthorhoe spadicearia  (Brunrød bladmåler) 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Xanthorhoe fluctuata  (Sortbæltet bladmåler) 5/4-2017
Tåstrup, NEZ
 19/4-2018
Ølsted By, NEZ
Earophila badiata  (Brungul bladmåler) 30/3-2017
Bygholm Vejle (V), NWJ
 13/4-2018
Stavtrup, EJ
Anticlea derivata  (Rosen-bladmåler) 19/4-2017
Karlstrup, NEZ
 26/4-2018
Torkilstrup, NEZ
Lampropteryx suffumata  (Glinsende bladmåler) 9/4-2017
Tjæreborg, WJ
 19/4-2018
Bøtø Pl., LFM
Chloroclysta siterata  (Brungrøn bladmåler) 31/3-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Eupithecia indigata  28/4-2018
Tjæreborg, WJ
Eupithecia virgaureata  24/4-2018
Ry, EJ
Eupithecia abbreviata  2/4-2017
Thingbæk Kalkmine, NEJ
 14/4-2018
Ry, EJ
Eupithecia dodoneata  13/4-2017
Tjæreborg, WJ
 23/4-2018
Tjæreborg, WJ
Eupithecia lanceata  31/3-2017
Lourup Skrøb, SJ
 8/4-2018
Tjæreborg, WJ
Gymnoscelis rufifasciata  26/3-2017
Valby/Kbhvn., NEZ
 16/4-2018
Valby/Kbhvn., NEZ
Chloroclystis v-ata  24/4-2017
Vust, NWJ
 15/4-2018
Usserød, NEZ
Trichopteryx carpinata  (April-lapvinge) 27/3-2017
Magleby Skov, SZ
 13/4-2018
Magleby Skov, SZ
Acasis viretata  10/3-2017
Amstrup, EJ
 21/4-2018
Nakkehoved Fyr, NEZ
Clostera curtula  (Lille måneplet) 29/4-2017
Hedeland (S), NEZ
 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Cerura vinula  (Hermelinskåbe) 18/4-2017
Anholt/Ørkenvej, EJ
Notodonta ziczac  (Zigzagspinder) 20/4-2018
Usserød, NEZ
Drymonia dodonaea  22/4-2018
Tjæreborg, WJ
Drymonia ruficornis  22/4-2017
Asserbo Plantage, P-plads ved Nyvej, NEZ
 22/4-2018
Tjæreborg, WJ
Pheosia tremula  (Porcelænsspinder) 26/4-2017
Bygholm Vejle (V), NWJ
 23/4-2018
Filsø (N), WJ
Pheosia gnoma  (Birkeporcelænsspinder) 29/4-2017
Thingbæk Kalkmine, NEJ
 29/4-2018
Tjæreborg, WJ
Odontosia carmelita  (Karmeliterspinder) 22/4-2017
Asserbo Plantage, P-plads ved Nyvej, NEZ
Peridea anceps  (Egetandspinder) 29/4-2017
Thingbæk Kalkmine, NEJ
Scoliopteryx libatrix  (Takugle) 14/3-2017
Magleby Skov, SZ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Hypena rostralis  (Humleugle) 1/4-2017
Melby Overdrev, NEZ
 19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Cucullia chamomillae  26/4-2017
Bygholm Vejle (V), NWJ
Phlogophora meticulosa  (Agatugle) 27/3-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
Eupsilia transversa  (Satellitugle) 19/1-2017
Anholt/Ørkenvej, EJ
 1/1-2018
Odense, Pårup, Siriusvænget, F
Conistra vaccinii  (Blåbærugle) 4/2-2017
Odense, Pårup, Siriusvænget 6, F
 24/1-2018
Magleby Skov, SZ
Conistra rubiginosa  1/1-2017
Anholt/Ørkenvej, EJ
 3/1-2018
Odense, Pårup, Siriusvænget, F
Conistra rubiginea  4/3-2017
Vindeholme, LFM
 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Conistra erythrocephala  16/3-2017
Magleby Skov, SZ
Lithophane semibrunnea  25/3-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
 4/4-2018
Stavtrup, EJ
Lithophane socia  25/3-2017
Anholt/Dræthøj, EJ
 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Lithophane ornitopus  (Slåenugle) 16/3-2017
Magleby Skov, SZ
Lithophane furcifera  (Elleugle) 30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 16/4-2018
Magleby Skov, SZ
Lithophane lamda  17/4-2017
Grisby, B
 14/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
Xylena vetusta  (Irisugle) 16/3-2017
Melby Overdrev, NEZ
 14/4-2018
Anholt/Nordstrand, EJ
Xylena exsoleta  (Kåbeugle) 4/3-2017
Vindeholme, LFM
 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Xylocampa areola  26/3-2017
Lunde Bro, Risinge, F
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Orthosia incerta  (Broget forårsugle) 15/3-2017
Tjæreborg, WJ
 26/3-2018
Filsø (S), WJ
Orthosia gothica  (Gotisk forårsugle) 4/3-2017
Vindeholme, LFM
 3/4-2018
Tjæreborg, WJ
Orthosia cruda  16/3-2017
Melby Overdrev, NEZ
 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Orthosia miniosa  4/4-2017
Hedeland (S), NEZ
 13/4-2018
Filsø (N), WJ
Orthosia opima  30/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Orthosia populeti  23/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 4/4-2018
Tjæreborg, WJ
Orthosia cerasi  (Rødgul forårsugle) 10/3-2017
Vennelyst, EJ
 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
Orthosia gracilis  (Grå forårsugle) 25/3-2017
Tjæreborg, WJ
 13/4-2018
Filsø (N), WJ
Anorthoa munda  24/3-2017
Tjæreborg, WJ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Panolis flammea  (Fyrreugle) 16/3-2017
Melby Overdrev, NEZ
 13/4-2018
Tjæreborg, WJ
Cerastis rubricosa  23/3-2017
Bygholm Vejle (Ø), NWJ
 5/4-2018
Filsø (N), WJ
Cerastis leucographa  30/3-2017
Magleby SKov, SZ
 13/4-2018
Magleby Skov, SZ
Agrotis ipsilon  (Ypsilonugle) 16/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
Nycteola revayana  8/1-2017
Vestereng, EJ
Diaphora mendica  (Grå tigerspinder) 30/4-2017
Gammel Holeby, LFM
 28/4-2018
Ølsted By, NEZ