Første fund af forårets sommerfugle 2019 og 2018
fra månederne januar - april

Bemærk at listen opdateres automatisk 1 gange i døgnet ved midnat.

Gå til andre sommerfugle

Dagsommerfugle
Anthocharis cardamines (aurora)17/4-2018
Lunde Bro, Risinge, F
29/3-2019
Lisbjerg Skov, EJ
Pieris brassicae (stor kålsommerfugl)17/4-2018
Gedesby By, LFM
28/3-2019
Odense, Tarup, F
Pieris rapae (lille kålsommerfugl)19/4-2018
Krageskoven, SZ
5/4-2019
Vennelystparken, EJ
Pieris napi (grønåret kålsommerfugl)13/4-2018
Hjortshøj, Aarhus, EJ
5/4-2019
Vestamager, NEZ
Gonepteryx rhamni (citronsommerfugl)20/3-2018
Rømø N, SJ
15/2-2019
Ry, EJ
Lycaena phlaeas (lille ildfugl)17/4-2019
Heatherhill, NEZ
Callophrys rubi (grøn busksommerfugl)20/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
17/4-2019
Heatherhill, NEZ
Celastrina argiolus (skovblåfugl)18/4-2018
Gedesby BY, LFM
5/4-2019
Vennelystparken, EJ
Issoria lathonia (storplettet perlemorsommerfugl)29/4-2018
Trylleskoven, NEZ
8/4-2019
Milesøerne, NEJ
Vanessa atalanta (admiral)6/4-2018
Ødis Kirkegård, EJ
13/2-2019
Kostræde Banker, SZ
Vanessa cardui (tidselsommerfugl)28/4-2018
Dollerup Sø, WJ
Aglais io (dagpåfugleøje)7/4-2018
Lunde Bro, Risinge, F
1/1-2019
Bjørnager v/Højen, NEJ
Aglais urticae (nældens takvinge)20/3-2018
Horsens, EJ
13/1-2019
Egehøj, EJ
Polygonia c-album (det hvide c)4/4-2018
Magleby Skov, SZ
16/2-2019
Allerød, NEZ
Araschnia levana (nældesommerfugl)27/4-2018
Ry, EJ
15/4-2019
Ry, EJ
Nymphalis antiopa (sørgekåbe)18/4-2018
Hannenov Skov, LFM
18/2-2019
Fredensborg Slotspark, NEZ
Nymphalis polychloros (kirsebærtakvinge)6/4-2019
Bodilmølle, EJ
Nymphalis xanthomelas (Østlig takvinge)20/4-2019
Røsnæs, NWZ
Pararge aegeria (skovrandøje)27/4-2018
Kyndby Huse, NEZ
5/4-2019
Lille Vildmose, NEJ
Andre sommerfugle
Eriocrania cicatricella  30/3-2019
Nakskov, LFM
Eriocrania sangii  20/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Eriocrania semipurpurella  20/4-2018
Klelund Plantage NW, WJ
Stigmella floslactella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Stigmella hemargyrella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Adela cuprella  19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
 19/4-2019
Bordrup Plt. Syd, WJ
Nematopogon adansoniella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Nemapogon granella  3/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
Caloptilia betulicola  8/4-2018
Anholt/Dræthøj, EJ
Caloptilia stigmatella  7/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
Calybites phasianipennella  18/4-2018
Tjæreborg, WJ
 4/3-2019
Vaserne, NEZ
Phyllonorycter maestingella  28/4-2018
Vesterroder, LFM
Ocnerostoma friesei  6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Ypsolopha mucronella  16/4-2018
Ølsted By, NEZ
 7/3-2019
Kulhuse, NEZ
Plutella xylostella  12/4-2018
Tjæreborg, WJ
 6/4-2019
Liseleje, NEZ
Glyphipterix haworthana  15/4-2019
Lyngby Åmose, NEZ
Semioscopis steinkellneriana  7/4-2018
Stavtrup, EJ
 7/4-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix ocellana  8/4-2018
Tjæreborg, WJ
 20/3-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix scopariella  5/4-2018
Filsø (S), WJ
 3/3-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix ciliella  13/4-2018
Tjæreborg, WJ
Agonopterix arenella  13/1-2018
Søllinge, F
 21/2-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix subpropinquella  13/4-2018
Filsø (N), WJ
 26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
Agonopterix yeatiana  5/4-2018
Filsø (S), WJ
Agonopterix alstromeriana  27/4-2018
Ølsted By, NEZ
Agonopterix heracliana  18/2-2018
Tjæreborg, WJ
 24/1-2019
Tjæreborg, WJ
Agonopterix pallorella  20/4-2018
Glatved Strand, EJ
Depressaria pastinacella  17/4-2018
Søften, EJ
Depressaria emeritella  8/4-2018
Bordrup Klitplt., WJ
Diurnea fagella  3/4-2018
Tjæreborg, WJ
 2/3-2019
Tjæreborg, WJ
Dasystoma salicella  1/4-2018
Tjæreborg, WJ
Endrosis sarcitrella  23/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
 16/3-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
Mompha langiella  4/4-2018
Vennelystparken, EJ
Mompha divisella  19/4-2018
Gedesby By, LFM
 6/4-2019
Lakolk, Øst, SJ
Mompha epilobiella  19/4-2018
Sdr. Sejerslev, SJ
 7/4-2019
Nakskov, LFM
Amphisbatis incongruella  9/4-2018
Lundby Hede, NEJ
 5/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Aroga velocella  27/4-2018
Anholt/Kistehøjvej, EJ
Acleris abietana  8/4-2018
Søften, EJ
 21/3-2019
Lysholm, SZ
Acleris cristana  8/4-2018
Magleby Skov, SZ
 6/1-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris hastiana  25/3-2018
Melby Overdrev, NEZ
 5/3-2019
Tjæreborg, WJ
Acleris hyemana  9/4-2018
Lundby Hede, NEJ
 5/4-2019
Yderby Lyng, NWZ
Acleris ferrugana  24/3-2018
Tjæreborg, WJ
 13/2-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris notana  5/4-2018
Filsø (S), WJ
 19/2-2019
Tjæreborg, WJ
Acleris logiana  9/4-2018
Tjæreborg, WJ
Acleris literana  18/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
 27/3-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Acleris rufana  19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
Tortricodes alternella  26/3-2018
Filsø (N), WJ
 21/2-2019
Tjæreborg, WJ
Philedonides lunana  18/4-2018
Lundby Hede, NEJ
 19/4-2019
Bordrup Plt. Øst, WJ
Spilonota ocellana  4/4-2019
Søften, EJ
Epinotia pygmaeana  18/4-2018
Stavnager Plantage, SJ
 15/4-2019
Vestre Plantage, WJ
Rhyacionia logaea  6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Pammene inquilina  17/4-2018
Hønning Plantage, SJ
 4/4-2019
Neder Holluf, F
Epermenia chaerophyllella  14/4-2018
Anholt/Nordstrand, EJ
Alucita hexadactyla  5/4-2018
Tjæreborg, WJ
 5/4-2019
Lunde Bro, Risinge, F
Amblyptilia acanthadactyla  14/4-2018
Søften, EJ
Emmelina monodactyla  13/4-2018
Søften, EJ
 26/2-2019
Valby/Kbhvn, NEZ
Aphomia sociella  19/4-2018
Ølsted By, NEZ
Zophodia grossulariella  28/4-2018
Ølsted By, NEZ
 18/4-2019
Stavtrup, EJ
Pyrausta despicata  25/4-2018
Anholt/Sønderbjerg, EJ
 20/4-2019
Ølsted Strand, Rundebakke, NEZ
Pyrausta aurata  30/4-2018
Neder Holluf, F
Duponchelia fovealis  24/2-2019
Nykøbing Mors, NWJ
Phyllodesma ilicifolia  23/4-2018
Filsø (N), WJ
Endromis versicolora  (Birkespinder) 20/4-2018
Hals Mose, NEJ
Aglia tau  (Sømplet) 27/4-2018
Sorø Skov, SZ
 18/4-2019
Langesø Plantage, NEZ
Saturnia pavonia  (Lille natpåfugleøje) 19/4-2018
Pindemosen, Helsingør, NEZ
 18/4-2019
Pindemose, Teglstrup Hegn, NEZ
Macroglossum stellatarum  (Duehale) 21/2-2019
Århus Å, midtbyen, EJ
Polyploca ridens  16/4-2018
Bjerg Skov, SJ
 19/4-2019
Ølsted By, NEZ
Achlya flavicornis  (Gulhornet uldspinder) 4/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
 19/3-2019
Kulhuse, NEZ
Falcaria lacertinaria  (Tandet seglvinge) 23/4-2018
Filsø (N), WJ
Archiearis parthenias  (Birke-dagugle) 30/3-2018
Vestamager, Fasanskoven, NEZ
 19/3-2019
Ry, EJ
Boudinotiana notha  (Poppel-dagugle) 15/4-2018
Skals Ådal, EJ
 4/4-2019
Pinseskoven, Amager, NEZ
Ligdia adustata  (Benved-måler) 29/4-2018
Ruslands Bakker, NEZ
Pachycnemia hippocastanaria  (Mørk hedemåler) 13/4-2018
Filsø (N), WJ
 6/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Selenia dentaria  (Almindelig månemåler) 19/4-2018
Tjæreborg, WJ
 7/4-2019
Moesgaard strand, EJ
Selenia tetralunaria  (Purpurbrun månemåler) 19/4-2018
Tjæreborg, WJ
Apocheima hispidaria  (Ege-vintermåler) 22/3-2018
Magleby Skov, SZ
 28/2-2019
Hvidding krat, EJ
Phigalia pilosaria  (Fjer-måler) 17/2-2018
Glud, EJ
 6/2-2019
Ebberød, Birkerød, NEZ
Lycia hirtaria  5/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
Biston strataria  (Broget vintermåler) 5/4-2018
Stavtrup, EJ
 1/3-2019
Gravlev, NEJ
Agriopis leucophaearia  (Sortbåndet frostmåler) 30/1-2018
Charlottenlund skov, NEZ
 13/2-2019
Kulhuse, NEZ
Agriopis marginaria  (Grågul frostmåler) 12/2-2018
Taastrup, NEZ
 16/2-2019
Gjern bakker, EJ
Ectropis crepuscularia  (Birke-barkmåler) 13/4-2018
Tjæreborg, WJ
 27/3-2019
Magleby Skov, SZ
Aethalura punctulata  (Elle-barkmåler) 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Ematurga atomaria  (Lyngmåler) 5/4-2019
Bolilmark, Rømø, SJ
Bupalus piniaria  (Fyrremåler) 19/4-2019
Kallesmærsk Hede, WJ
Theria rupicapraria  (Slåen-frostmåler) 26/3-2018
Jyderup Lyng, NWZ
 16/2-2019
Kulhuse, NEZ
Theria primaria  19/2-2018
Magleby Skov, SZ
 14/2-2019
Ølene, B
Alsophila aescularia  (Uldgumpmåler) 11/3-2018
Tjæreborg, WJ
 17/2-2019
Jyderup Lyng, NWZ
Lythria cruentaria  (Purpurmåler) 25/4-2018
Korshage, NEZ
Phibalapteryx virgata  (Snerremåler) 30/4-2018
Rindby, WJ
Xanthorhoe spadicearia  (Brunrød bladmåler) 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Xanthorhoe fluctuata  (Sortbæltet bladmåler) 19/4-2018
Ølsted By, NEZ
 13/3-2019
Terndrup, NEJ
Earophila badiata  (Brungul bladmåler) 13/4-2018
Stavtrup, EJ
 29/3-2019
Tjæreborg, WJ
Anticlea derivata  (Rosen-bladmåler) 26/4-2018
Torkilstrup, NEZ
 6/4-2019
Vollerup Overdrev, NWZ
Lampropteryx suffumata  (Glinsende bladmåler) 19/4-2018
Bøtø Pl., LFM
 7/4-2019
Moesgaard strand, EJ
Chloroclysta siterata  (Brungrøn bladmåler) 5/4-2018
Filsø (N), WJ
 21/2-2019
Tjæreborg, WJ
Triphosa dubitata  (Vrietornmåler) 10/3-2018
Helligdomsklipperne, B
Eupithecia insigniata  18/4-2019
Ølsted By, NEZ
Eupithecia indigata  28/4-2018
Tjæreborg, WJ
Eupithecia virgaureata  24/4-2018
Ry, EJ
Eupithecia abbreviata  14/4-2018
Ry, EJ
 24/3-2019
Rådvad, NEZ
Eupithecia dodoneata  23/4-2018
Tjæreborg, WJ
Eupithecia lanceata  8/4-2018
Tjæreborg, WJ
 5/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Gymnoscelis rufifasciata  16/4-2018
Valby/Kbhvn, NEZ
 5/4-2019
Melby Overdrev, NEZ
Chloroclystis v-ata  15/4-2018
Usserød, NEZ
Trichopteryx carpinata  (April-lapvinge) 13/4-2018
Magleby Skov, SZ
 28/3-2019
Kulhuse, NEZ
Acasis viretata  21/4-2018
Nakkehoved Fyr, NEZ
Clostera curtula  (Lille måneplet) 27/4-2018
Tjæreborg, WJ
Cerura vinula  (Hermelinskåbe) 19/4-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
Notodonta dromedarius  (Dromedarspinder) 18/4-2019
Ølsted By, NEZ
Notodonta ziczac  (Zigzagspinder) 20/4-2018
Usserød, NEZ
Drymonia dodonaea  22/4-2018
Tjæreborg, WJ
 19/4-2019
Tjæreborg, WJ
Drymonia ruficornis  22/4-2018
Tjæreborg, WJ
 18/4-2019
Tjæreborg, WJ
Pheosia tremula  (Porcelænsspinder) 23/4-2018
Filsø (N), WJ
 19/4-2019
Sdr. Sejerslev, SJ
Pheosia gnoma  (Birkeporcelænsspinder) 29/4-2018
Tjæreborg, WJ
Scoliopteryx libatrix  (Takugle) 5/4-2018
Filsø (N), WJ
 21/3-2019
Lysholm, SZ
Hypena rostralis  (Humleugle) 19/4-2018
Melby Overdrev, NEZ
 6/4-2019
Vråby Plt, SJ
Cucullia chamomillae  4/4-2019
Tjæreborg, WJ
Eupsilia transversa  (Satellitugle) 1/1-2018
Odense, Pårup, Siriusvænget, F
 4/1-2019
Ølsted By, NEZ
Conistra vaccinii  (Blåbærugle) 24/1-2018
Magleby Skov, SZ
 3/1-2019
Tjæreborg, WJ
Conistra rubiginosa  3/1-2018
Odense, Pårup, Siriusvænget, F
 4/1-2019
Ølsted By, NEZ
Conistra rubiginea  4/4-2018
Magleby Skov, SZ
 19/2-2019
Jyderup Lyng, NWZ
Lithophane semibrunnea  4/4-2018
Stavtrup, EJ
 20/3-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Lithophane socia  4/4-2018
Magleby Skov, SZ
 19/3-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
Lithophane furcifera  (Elleugle) 16/4-2018
Magleby Skov, SZ
 5/4-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
Lithophane lamda  14/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
Xylena vetusta  (Irisugle) 14/4-2018
Anholt/Nordstrand, EJ
 27/2-2019
Anholt/Dræthøj, EJ
Xylena exsoleta  (Kåbeugle) 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
 23/3-2019
Magleby Skov, SZ
Xylocampa areola  5/4-2018
Filsø (N), WJ
 26/2-2019
Odense, Pårup, F
Anarta trifolii  (Bedeugle) 19/4-2019
Ølsted By, NEZ
Lacanobia thalassina  29/4-2018
Rindby, WJ
Orthosia incerta  (Broget forårsugle) 26/3-2018
Filsø (S), WJ
 27/2-2019
Tjæreborg, WJ
Orthosia gothica  (Gotisk forårsugle) 3/4-2018
Tjæreborg, WJ
 4/3-2019
Himmerig, WJ
Orthosia cruda  4/4-2018
Magleby Skov, SZ
 15/3-2019
Gravlev, NEJ
Orthosia miniosa  13/4-2018
Filsø (N), WJ
 5/4-2019
Anholt/Ørkenvej, EJ
Orthosia opima  5/4-2018
Filsø (N), WJ
 30/3-2019
Gravlev, NEJ
Orthosia populeti  4/4-2018
Tjæreborg, WJ
 20/3-2019
Magleby Skov, SZ
Orthosia cerasi  (Rødgul forårsugle) 4/4-2018
Magleby Skov, SZ
 1/3-2019
Gravlev, NEJ
Orthosia gracilis  (Grå forårsugle) 8/4-2018
Søllinge, F
 26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
Anorthoa munda  5/4-2018
Filsø (N), WJ
 20/3-2019
Magleby Skov, SZ
Panolis flammea  (Fyrreugle) 13/4-2018
Tjæreborg, WJ
 26/3-2019
Terndrup Hede, NEJ
Cerastis rubricosa  5/4-2018
Filsø (N), WJ
 20/3-2019
Tjæreborg, WJ
Cerastis leucographa  13/4-2018
Magleby Skov, SZ
 28/3-2019
Tjæreborg, WJ
Agrotis puta  18/4-2019
Ølsted By, NEZ
Agrotis ipsilon  (Ypsilonugle) 16/4-2018
Anholt/Ørkenvej, EJ
Colocasia coryli  (Penselugle) 19/4-2019
Stavtrup, EJ
Nycteola revayana  10/3-2019
Ahl, EJ
Diaphora mendica  (Grå tigerspinder) 28/4-2018
Ølsted By, NEZ
 17/4-2019
Tjæreborg, WJ